Bilgi ve Randevu için: 0212 570 3715 - 0505 727 4946 - 0505 265 7783

Artikülasyon Bozukluğu

Sesletim bozuklukları, konuşma seslerinde anlaşırlığı etkileyebilen değiştirme, ekleme, çıkarma veya bozulmalarla ortaya çıkan konuşma seslerinin atipik üretimleridir. Bu sorun dil becerilerinde değil konuşma seslerinin üretiminde olan bir bozukluktur.

devamını oku

Kekemelik

Akıcı konuşma bozukluğu, sözel ifade akıcılığının bozulmasıdır. Akıcılıkta ortaya çıkan ses, hece, sözcük tekrarları, uzatmalar, bloklar, uygun olmayan duraklamalar, düzeltmeler konuşmanın akışını etkiler.

devamını oku

Dil Bozukluğu

Çocuklar anadili çok erken yaşta kazanmakta ve yaşamın ilk 3-4 yılı içinde gelişimi önemli ölçüde tamamlayarak bebek dilinden yetişkin dili düzeyine ulaşmaktadır.

devamını oku

Afazi, Apraksi, Dizartri

Edinilmiş dil bozuklukları farklı nedenlere bağlı olarak gözlenmektedir (inme/felç, kafa travması, nörodejeneratif hastalıklar, tümörler, vb.). Beyindeki lezyonun yerine göre klinik tablo değişiklik göstermektedir.

devamını oku

Ses Bozukluğu

Ses bozuklukları, sesin üretiminde kişinin yaşına ve cinsiyetine uygun olmayan anormallikler ve/veya ses kalitesinin yokluğu sesin perde, şiddet, rezonans ve/veya süre gibi özelliklerindeki anormal üretimlerdir.

devamını oku

Dudak-Damak Yarıklığı

Konuşmaya yardımcı organlarda meydana gelen yapısal bozukluklar dil ve konuşma gelişimini etkilemektedir. Bu problemlerin içerisinde en çok rastlanan bozukluk Dudak, damak yarığına bağlı oluşan konuşma problemleridir.

devamını oku

Down Sendromu

Down sendromu, genetik bir farklılık sonucunda insanda 21. kromozom çiftinde bir fazla kromozomun bulunması sonucunda ortaya çıkar. Vücutta fonksiyonel ve yapısal değişiklikler gözlemlenir.

devamını oku

İşitme Engeli

Günümüzde birçok çocuğun küçük yaşlarda işitmediği fark ediliyor ve teşhis yapılabiliyor. İşitme cihazları ve cerrahi yöntemlerle daha iyi işitmeleri sağlanabiliyor.

devamını oku

Otizm

Otizm sosyal becerilerde ve iletişimde sorunlara yol açan gelişimsel bir bozukluktur. Hafif ya da şiddetli olabilir. Otizmli çocukların dil ve konuşma becerileri normal olan akranlarından büyük ölçüde farklılık göstermektedir.

devamını oku