Bilgi ve Randevu için: 0212 570 3715 - 0505 727 4946 - 0505 265 7783

Çocuklarda Konuşma bozukluğu

Dil ve konuşma birbirinden farklıdır. Dil, insanların iletişimde bulunmak amacı ile geliştirdikleri bir anlaşma aracı, birbirleriyle duygu ve düşüncelerini paylaşmak amacıyla kullandığı ortak kurallar sistemidir.

devamını oku

Dudak-Damak Yarıklığına Bağlı Dil ve Konuşma Bozukluğu

Bebeğin anne karnında yüzü oluşurken burun tabanında üst dudakların birleşememesinden dudak yarığı oluşur. Bu anormallik arkada, ağız içinde devam ederse damakta da yarık meydana gelir.

devamını oku

Edinilmiş Dil Buzukluğu, Afazi

Afazi, genellikle bir inme ya da kafa travması sonucunda aniden ortaya çıkan ve beynin dilden sorumlu alanlarının hasarlanmasından kaynaklanan dilin anlaşılma ve üretilme yetisinin kaybı ya da kısmi bozulmasıdır.

devamını oku

İşitme Kaybına Bağlı Dil ve Konuşma Sorunları

Doğum anından başlayarak, çocuklar pek çok bilgiyi işitmelerini kullanarak öğrenirler. Böylece iştme duyuları yoluyla sürekli olarak çevrelerindeki diğer kişilerin konuşmalarını duymakta ve bu sesler ile o anda oluşan olaylar, işler ve oyunlar arasında bağlantı kurmaktadırlar.

devamını oku

Kekemelik

Bir konuşma sorunu olarak kekemelik, dil ve konuşma gelişiminin ilk evrelerinde ortaya çıkmaktadır. Genellikle iki ile dört yaşları arasında başlamakta ve konuşma sırasında tekrarlar, tutulmalar (bloklar) ve seslerin uzatılması biçiminde özellikler göstermektedir.

devamını oku

Motor Konuşma Bozuklukları

Konuşma, ses, işitme, ağız-yüz düzeneği kullanılarak gelişen; kompleks bir nöral entegrasyon ve pek çok fizyolojik sistemin hızlı koordinasyonunu gerektiren duyusal ve motor bir süreçtir.

devamını oku

Otizm

Otizm, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel bozukluktur. Otistik çocuklar iletişimsel etkileşim davranışlarında olağan dışı davranışları ile dikkati çekmektedirler.

devamını oku

Ses Bozuklukları

Halk arasında “Adem elması” diye adlandırılan yapı gırtlağın ön kısmıdır. Ses telleri adem elmasından geriye doğru uzanır. Soluk verirken ciğerlerimizden gırtlağa doğru hava akışı olur.

devamını oku

Artikülasyon bozukluğu

Okulöncesi dönem çocuklarında en sık karşılaşılan sorunlar arasında yer alır. Çocukların aileleri ya da öğretmenleri çocuğun “bir sesin yerine bir başka ses kullandığını, bazı sesleri söyleyemediğini, bebeksi konuşmaya sahip olduğunu vb.” ifade ederler. 

devamını oku